Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Przesunięty przez: Manuela
2010-03-24, 15:36
A może by tak bez szkoły?
Autor Wiadomość
czterolap 


Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 83
SkÄ…d: z lasu
WysÅ‚any: 2009-09-04, 14:25   A może by tak bez szkoÅ‚y?

Całkiem przyjemny tekst o edukacji dzieci przez ich rodziców bez posyłania ich do szkoły. Chyba nawet ktoś wspominał o tym na starym Przebudzeniu (nie wiem czy czasem nie Doreen w swoim dzienniczku) :)

Cytat:
Francuz Andre Stern, lat 38, ma kilka zawodów, zna biegle pięć jÄ™zyków i jest autorem gÅ‚oÅ›nej na Zachodzie książki „Nigdy nie chodziÅ‚em do szkoÅ‚y". „Ani godziny?" — pytajÄ… go wszyscy, z którymi siÄ™ styka. „Ani minuty! Ani nawet sekundy!" — odpowiada.

Mamy wrzesieÅ„ i wszystkie polskie dzieci w wieku szkolnym — chciaÅ‚y czy nie chciaÅ‚y - zasiadÅ‚y w szkolnych Å‚awkach. Jak co roku, jak zawsze. No, prawie zawsze… Bo przecież obowiÄ…zek — i przywilej — powszechnego nauczania nie jest znowu aż taki stary. Ale odkÄ…d jest, nie ma od niego odwoÅ‚ania. Przed uczniami 10 miesiÄ™cy nauki, cześć pieÅ›ni. Przedtem byÅ‚ powszechny analfabetyzm.

Tymczasem na tzw. szeroko pojętym Zachodzie coraz goręcej debatuje się o sensowności posyłania dzieci do szkół i choć trudno sobie wyobrazić, że państwa nagle pozamykają szkoły i rozpuszczą wszystkie dzieci do domów, dyskusja zatacza coraz szersze kręgi. André Stern i jego młodsza siostra Eléonore służą tu za pozytywny przykład.

(...)

pełny tekst: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6762
 
 
Lavaine 

Dołączyć: 11 Sie 2009
Posty: 1
SkÄ…d: ......
WysÅ‚any: 2009-09-04, 15:55   

do perfekcji wykozystal swoje mozliwosci ale rodzice tutaj odgrywaja szczegolna role...
majac takich rodzicow polecalbym kazdemu nauke w domu...
 
 
agewa79 


Dołączyła: 14 Lip 2009
Posty: 360
Skąd: Stambuł
WysÅ‚any: 2009-09-04, 16:43   

Ale szkoła to nie tylko nauka, również kontakty z rówieśnikami i nauka życia w społeczeństwie.
 
 
carrey 

Pomógł: 1 raz
Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 616
SkÄ…d: z zielarni
WysÅ‚any: 2009-09-04, 21:59   

Ciekawe ilu rodziców znajdzie czas i pieniądze, aby zadbać o indywidualne kształcenie swojego dziecka. Stać na to naprawdę nielicznych.
Szkoła ma za zadanie nie tylko rozwijanie zainteresowań i pasji dziecka, ale przede wszystkim zapewnienie mu podstawowego wykształcenia, a rozumiem przez nie minimalny chociaż zestaw do radzenia sobie w życiu i funkcjonowania w społeczeństwie. I to nie tylko sama wiedzę i umiejętności, ale także, jak wspomniała agewa, nauka życia wśród ludzi.
Szkoła to taki tygiel społeczny dla dzieci i młodzieży, moim zdaniem jak na razie nie do zastąpienia.

Autor powołuje się na różnorodność dzieci. W porządku. I tym razem stanę w obronie szkoły, choć na myśl o polskiej szkole zalewa mnie krew. Przecież dziecko spędza w takiej szkole kilka godzin, a po lekcjach ma jeszcze sporo czasu dla siebie na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Doba ma 24 godziny. Tylko i aż ;)

Cytat:
Dziecko widzi, że zhierarchizowany świat polega na gnębieniu młodszych, gnębi i ono nie reflektując tego, że samo było i jest gnębione. Szkoła jest takim miejscem, w którym dziecko uczy się, że nie ma litości dla młodszych, mniejszych, słabszych, nieśmialszych...

Wodosłowie.
A co z ideą tutora w szkole? Koncepcją ucznia starszego, który opiekuje się i prowadzi młodszego ucznia? Taki system funkcjonuje podobno w niektórych szkołach i to właśnie w Wielkiej Brytanii (proszę o potwierdzenie; przeczytane).

Wkuwanie.
I tu muszę się z autorem tekstu po dziesięciokroć zgodzić, bowiem niewiele rzeczy wyrządza uczniom i studentom taką krzywdę umysłową jak właśnie wkuwanie. Co z tego że się obryje, jak nie będzie wiedział skąd i jak zdobyć informacje. Za coś takiego można mieć żal do nauczyciela, oj można.

Przeczytałem historię Andre i powiem: świetna sprawa! Sam pewnie z chęcią chciałbym spróbować takiej domowej edukacji, gdyby dane mi było urodzić się w takiej rodzinie jak Andre. No właśnie, w takiej rodzinie jak Andre.
Bo wydaje mi się, że w większości rodzin taka edukacja nie zdałaby egzaminu.

Na chwilÄ™ obecnÄ… nie jestem zwolennikiem likwidacji szkolnictwa :D .
Jednak jestem za tym aby obecne polskie szkolnictwo poddać gruntownej reformie i przekształceniom, bo w takiej wersji w jakiej się ono dziś prezentuje, budzi we mnie niekłamaną niechęć. Piszę to jako nauczyciel.

A na koniec stańmy razem w szeregu i wspólnie zaśpiewajmy
http://www.youtube.com/watch?v=LUASiDg-kg4
;)
_________________
ty sikasz bo musisz, ja sikam bo chcÄ™
 
 
czterolap 


Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 83
SkÄ…d: z lasu
WysÅ‚any: 2009-09-05, 09:13   

I myślę, że sam artykuł też nie sugerował likwidacji szkolnictwa, a raczej przedstawiał naukę dziecka z pominięciem szkoły jako swego rodzaju alternatywę. Bo całkowita likwidacja szkolnictwa byłaby moim zdaniem poważnym błędem z wielu powodów. Rodzice Andre byli pewnie wspaniałymi i kochającymi rodzicami, ale przecież nikt nie mógłby sprawić, że wszyscy inni rodzice postępowaliby tak samo i równie troskliwie. Inna sprawa, że w obecnych czasach nie każde dziecko byłoby pewnie w stanie znaleźć w sobie tyle ambicji i chęci do nauki.

Wracając jednak do tematu wychowania dziecka bez szkoły to zastanawia mnie skąd rodzice Andre byli w stanie znaleźć dla niego aż tyle czasu. Ale mniejsza o to, zakładam, że jakoś byli w stanie. Bardziej mam nadzieję, że oprócz nauki Andre miał również normalne kontakty z rówieśnikami o czym chyba artykuł nie do końca wspomina. Bo jakby tak nie było to pewnie szybko stałbym się przeciwny takiemu wychowaniu. Dziecko musi mieć również swoje dzieciństwo i myślę, że tutaj nie ma przeproś :)

I jeśli zapewnić dziecku te wszystkie standardowe potrzeby, to myślę, że dla niektórych dzieci taka samodzielna nauka byłaby całkiem ciekawą alternatywą. Z pewnością jednak nie dla wszystkich :)

Choć tak apropo tego wkuwania to sądzę, że dużo tutaj zależy od samej dziedziny wiedzy. I tak w przypadku wszelkich przedmiotów ścisłych faktycznie powinno być ono ograniczone do minimum, w przypadku jednak niektórych innych przedmiotów wkuwanie jest ich esencją. Bo czy wyobrażasz sobie np. zostanie lekarzem i skończenie studiów medycznych bez odpowiedniej dawki wkuwania?
 
 
Astarael 


Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 23
Skąd: Górny Śląsk
WysÅ‚any: 2009-10-03, 17:52   

Aż tyle czasu... Może to nie jest aż tyle. W szkole nauczyciel poświęca czas grupie uczniów jednocześnie. Jedni uczą się szybciej, a inni wolniej. Dlatego nauczyciel prowadzi tę naukę na tyle wolno, żeby wszyscy nadążyli. Kiedy cały ten czas poświęciłby tylko na jednego ucznia, to uczeń ten mógłby w krótszym czasie opanować dużo większy materiał. Bo nauczyciel był skupiony tylko na nim. Dostosował tłumaczenie tak, żeby rozumiał ten właśnie uczeń. W klasie dostosowuje je tak, żeby wszyscy rozumieli jednocześnie i wtedy każdy z uczniów rozumie tylko część tego "przekazu". Bo każdy potrzebuje troszkę innego tłumaczenia.

Przynajmniej ja to tak widzÄ™.

Więc rodzice nie muszą poświęcać dziecku tyle czasu, co nauczyciel na lekcjach.
_________________
This user is too awesome to have a signature xD
 
 
 
wutang 


Dołączyć: 15 Wrz 2009
Posty: 201
SkÄ…d: z kÄ…towni
WysÅ‚any: 2009-10-03, 18:01   

Czego to młodzierz nie wymyśli, aby się niemusieć uczyć :D .
 
 
Astarael 


Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 23
Skąd: Górny Śląsk
WysÅ‚any: 2009-10-03, 18:10   

Ale tu właśnie chodzi o to, żeby uczyć się lepiej i bardziej efektywnie ;P
_________________
This user is too awesome to have a signature xD
 
 
 
hagen 


Dołączyć: 25 Lip 2009
Posty: 432
SkÄ…d: z macicy
WysÅ‚any: 2009-10-06, 20:33   

To alternatywa dobra dla burżuazji, szerokich mas proletariatu nie byłoby stać na zatrudnienie nauczyciela :D
Poza tym szkoła to najlepsze lata mojego życia, miałbym spędzić ten okres z podstarzałą guwernantką zamiast z kumplami? Błeeee
_________________
Kopsnij dolca
 
 
 
Samba 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2009
Posty: 759
SkÄ…d: Polska
WysÅ‚any: 2009-10-06, 20:40   

Słowo "reforma" w szkolnictwie bardzo źle mi się kojarzy.
 
 
Rutlawski 


Pomógł: 1 raz
Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 521
SkÄ…d: Znienacka
WysÅ‚any: 2009-10-06, 21:04   

hagen napisać/a:
To alternatywa dobra dla burżuazji, szerokich mas proletariatu nie byłoby stać na zatrudnienie nauczyciela :D
Poza tym szkoła to najlepsze lata mojego życia, miałbym spędzić ten okres z podstarzałą guwernantką zamiast z kumplami? Błeeee


TRo zależy od tego, co przeżyłeś.

Jeśli spotkałeś się z koeżeństwem, przyjaźniami, uznaniem, ten czas będzie dla Ciebie dobry.

Jeśli inni widzą w nim znęcanie się innych nad Tobą, bezpodstawne "obowiązki" nie będą na tyle zachwyceni wspomnieniami ze szkoły.
_________________
Dzwońcie kochani
607778727

Piszcie kochani
2790097
 
 
hagen 


Dołączyć: 25 Lip 2009
Posty: 432
SkÄ…d: z macicy
WysÅ‚any: 2009-10-06, 21:55   

Cytat:
Jeśli inni widzą w nim znęcanie się innych nad Tobą

Zamykanie się w domu i unikanie świata nie jest tu receptą.
_________________
Kopsnij dolca
 
 
 
Rutlawski 


Pomógł: 1 raz
Dołączyć: 14 Lip 2009
Posty: 521
SkÄ…d: Znienacka
WysÅ‚any: 2009-10-06, 23:06   

No nie, nie jest.

Ale powtarzanie w kółko jednego też nie.
Może gdyby ktoś na przykład zaczął naprawdę uczyć jak się wziąć w garść, jak sobie radzić z życiem, coś by się zmieniło.
_________________
Dzwońcie kochani
607778727

Piszcie kochani
2790097
 
 
hagen 


Dołączyć: 25 Lip 2009
Posty: 432
SkÄ…d: z macicy
WysÅ‚any: 2009-10-07, 14:07   

Cytat:
Ale powtarzanie w kółko jednego też nie.
Może gdyby ktoś na przykład zaczął naprawdę uczyć jak się wziąć w garść, jak sobie radzić z życiem, coś by się zmieniło.

Bo teraz mamy nowy lepszy system polityczny, w którym trzeba sobie radzić samemu. Za PRL prześladowany chłopczyk mógł napisać do kapitana Żbika albo przeczytać jeden z kolorowych zeszytów z jego przygodami, p.t.: "Wyzwanie dla silniejszego". Następnie zapisać się na dżudo i wkrótce nie tylko obronić siebie ale i koleżankę której gitowcy obcięli warkocz. Należy podkreślić także zdecydowaną reakcję ciała pedagogicznego w zmiankowanej szkole. A co mamy dzisiaj? Dopuszcza się już nawet dzień kota, rzekomo po to by go ucywilizować. Tylko że samo przesłanie pozostaje - nowy, młody, kocur, jest czymś gorszym. Wszystko przez to, że teraz dzieciaki mają prawa i milicjant nie może takim dzikusom zwyczajnie przywalić pałą w dupsko.
_________________
Kopsnij dolca
 
 
 
naive dreamer 

Dołączyć: 03 Gru 2010
Posty: 25
Skąd: Poznań
WysÅ‚any: 2010-12-05, 05:20   

Zespół Pink Floyd nagrał album The Wall. Do tego albumu stworzono film o tej samej nazwie, w którym główną rolę grał Bob Geldof, późniejszy pomysłodawca i organizator Live Aid.
Film (album) porusza m in kwestię edukacji, co w piękny sposób wyraża problemy, wciąż aktualne. Oczywiście interpretacja bardziej prawopółkulowa :)

Eckhart Tolle przestał uczęszczać do szkoły w młodym wieku, za zgodą ojca. Billy Meier uciekł z domu, żadnej szkoły nie ukończył. Można by wymieniać ;P
_________________
"Rozpad mocy powoduje fale turbulencji, które mogą spowodować nerwową pustkę, która prowadzi do nowej świadomości"
Saint-Germain i Einstein :D
 
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by Forum Komputerowe