Poprzedni temat «» NastÄ™pny temat
Śmierć prosto z wody
Autor Wiadomość
Trina 


Dołączyła: 14 Lip 2009
Posty: 1029
SkÄ…d: Wielkopolska
WysÅ‚any: 2010-09-06, 14:37   Åšmierć prosto z wody

To skażenie o pięćdziesięciokrotnie większym zasięgu niż katastrofa w Czarnobylu, ale świat o nim nie wie. Nie wiedzą nawet ludzie nim dotknięci. Mieszkańcy Bangladeszu co dzień piją wodę z niebezpiecznym stężeniem arszeniku i codziennie po trochu umierają.

Kilka miesięcy temu Atik zauważył, że na ramionach i tułowiu pojawiają mu się brązowe plamki. Ten około pięćdziesięcioletni rolnik nie wiedział, że woda, którą codziennie czerpie ze studni w swoim ogrodzie, jest skażona arszenikiem, toksycznym związkiem chemicznym. Atik, który wraz ze swą rodziną mieszka w blaszanym baraku pośrodku pól ryżowych, czasem skarży się na zmęczenie. Nie zdaje sobie sprawy, że ma raka.
– Niestety sama wiedza niewiele by zmieniÅ‚a. W okolicy nie ma szpitala, gdzie mógÅ‚by siÄ™ leczyć, a zresztÄ… lekarstwa sÄ… bardzo drogie – wyjaÅ›nia doktor Alauddin Ahmed z oÅ›rodka medycznego Uniwersytetu Columbia. W 2000 roku ta nowojorska uczelnia otworzyÅ‚a klinikÄ™ w okrÄ™gu Araihazar, dwie godziny drogi od stolicy Dhaki, by zbadać skutki picia skażonej wody dla zdrowia 12 tys. wieÅ›niaków.

Rezultat: badanie opublikowane w czerwcu w piÅ›mie medycznym "Lancet" wskazuje, że poÅ‚owa mieszkaÅ„ców Bangladeszu pije wodÄ™, w której stężenie arszeniku przekracza normÄ™, powodujÄ…c nowotwory, cukrzycÄ™ oraz choroby ukÅ‚adu krążenia. Z publikacji wynika, że jedna piÄ…ta zgonów w tym kraju jest spowodowana arszenikiem. Ludność Bangladeszu jest narażona na "najpoważniejsze masowe skażenie w dziejach" – uważa Åšwiatowa Organizacja Zdrowia. – Skala problemu 50-krotnie przekracza tÄ™ z Czarnobyla, ale poÅ›wiÄ™ca siÄ™ jej 50-krotnie mniej uwagi – dodaje Richard Wilson, emerytowany profesor fizyki z amerykaÅ„skiego Uniwersytetu Harvarda.

Wszystko się zaczęło w latach 60. Aby walczyć z epidemią cholery i zwiększyć produkcję ryżu, wydrążono miliony studni przy finansowej pomocy organizacji pozarządowych. W latach 90. naukowcy odkryli, że ta podziemna woda niesie śmierć. Było już jednak za późno.

Arszenik, który występuje w stanie naturalnym w glebie, staje się niebezpieczny, jeśli jego stężenie w niektórych wodach gruntowych jest zbyt wysokie na skutek długotrwałych procesów geologicznych i chemicznych. Blisko jedna czwarta spośród 4,8 miliona zbadanych studni jest obecnie skażona w stopniu uważanym za niebezpieczny.

Otrucie arszenikiem czÄ™sto przebiega w sposób niezauważalny, bo nie wystÄ™pujÄ… żadne dolegliwoÅ›ci. – JeÅ›li coÅ› nie boli, nie uważa siÄ™ tego za groźne. A wieÅ›niaków trudno skÅ‚onić do wizyty w klinice, bo jest to dla nich stracony dzieÅ„ pracy – potwierdza dr Tariqul Islam, szef kliniki Uniwersytetu Columbia.
Jak tylko umiera któryÅ› z mieszkaÅ„ców okrÄ™gu Araihazar, naukowcy z kliniki jadÄ… na miejsce, by zapytać o jego wczeÅ›niejsze choroby, sprawdzić zawartość arszeniku w wodzie, którÄ… zwykle pijaÅ‚, i ustalić na tej podstawie przyczynÄ™ jego Å›mierci. – U ludnoÅ›ci narażonej na spożycie skażonej wody Å›miertelność o 60-70 proc. przekracza przeciÄ™tnÄ… – tÅ‚umaczy Habib ul Ahsan, profesor Uniwersytetu Chicago, który kierowaÅ‚ badaniami opublikowanymi w "Lancecie".

Skażenia arszenikiem nie można wyleczyć – po wchÅ‚oniÄ™ciu substancja ta pozostaje w organizmie. Ponieważ dotÄ…d stworzone leki sÄ… bezużyteczne, klinika Uniwersytetu Columbia bada skutki przyjmowania witaminy E i selenu pod kÄ…tem zwiÄ™kszenia odpornoÅ›ci organizmu na dziaÅ‚anie arszeniku. Najlepszym sposobem pozostaje wciąż prewencja, czy to poprzez drążenie gÅ‚Ä™bszych, a wiÄ™c droższych studzien do zdrowych wód gruntowych, czy też filtrowanie wody skażonej.
Zasoby wody w Bangladeszu, jednym z najgęściej zaludnionych państw na świecie, są jednak ograniczone. Rezerwy wodonośne nie wystarczają. Na południowym wschodzie kraju, gdzie woda w rzekach jest słona, mieszkańcy zaczynają zbierać monsunową deszczówkę. Jest to rozwiązanie o ograniczonej skuteczności i nie stosuje się go w pozostałej części kraju, gdyż wymaga to budowania dużych zbiorników.

Podczas zielonej rewolucji Bangladesz zwiÄ™kszyÅ‚ powierzchniÄ™ pól ryżowych, by wykarmić ludność. Tymczasem zebranie kilograma ryżu wymaga 4 m3 wody. – Nie udowodniono na razie, że ryż nawadniany wodÄ… skażonÄ… arszenikiem jest niebezpieczny dla zdrowia, ale wiemy, że skażenie zmniejsza wydajność pól ryżowych – mówi Yan Zheng, odpowiedzialny za kwestie zwiÄ…zane z wodÄ… w Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) w Dhace. Naukowcy pracujÄ… nad stworzeniem odmiany genetycznie zmodyfikowanego ryżu, który byÅ‚by odporny na arszenik.

Co roku sprzedaje siÄ™ 18 tysiÄ™cy filtrów wody do użytku domowego, w cenie co najmniej 100 dolarów (79 euro), organizacjom pozarzÄ…dowym, które rozprowadzajÄ… je po niskiej cenie mieszkaÅ„com dotkniÄ™tych skażeniem wiosek. Ale najtrudniejszym zadaniem jest przekonanie wieÅ›niaków do ich używania. – Nawet jeÅ›li wiedzÄ…, że arszenik jest niebezpieczny, nie zawsze zmieniajÄ… swoje zachowanie. SÄ… przyzwyczajeni do picia tej samej wody od dziesiÄ…tek lat i nie zdajÄ… sobie jeszcze sprawy z konsekwencji. Trudno im skojarzyć arszenik ze Å›miertelnÄ… chorobÄ… – mówi Yan Zheng. DoszÅ‚o do tego, że UNICEF zamierza zaapelować do psychologów specjalizujÄ…cych siÄ™ w zmianie zachowaÅ„.

Na usprawiedliwienie mieszkańców trzeba przyznać, że użycie filtrów miewa ograniczony efekt. Niektóre psują się już po kilku miesiącach, a inne nie są w stanie wyeliminować arszeniku z bardzo skażonej wody. Za filtry służą więc często kubły wypełnione piaskiem, które grożą z kolei zanieczyszczeniem bakteriami i wywoływanymi przez nie chorobami. Poza tym niektórzy wieśniacy niechętnie piją mniej świeżą wodę o innym smaku niż ten, do którego są przyzwyczajeni.

http://wiadomosci.onet.pl...1,kioskart.html
 
 
 
hagen 


Dołączyć: 25 Lip 2009
Posty: 432
SkÄ…d: z macicy
WysÅ‚any: 2010-09-06, 15:15   

Phi tam... Po co szukać po jakiś Bangladeszach? Wystarczy pojechać do Tarnowskich Gór, gdzie do tej pory zutylizowano 1 mln metrów sześciennych odpadów po zakładach chemicznych, zostało jeszcze 600 tysięcy metrów sześciennych do utylizacji, a to tylko składowisko. Na razie sprawa utknęła na etapie przerzucania się odpowiedzialnością i kosztami (wojewoda chce by robił to biedny jak mysz kościelna powiat Tarnowskie Góry, który teraz ponoć szuka spsobu by obciażyć byłych składowaczy), a wody gruntowe nadal szlag trafia
Cytat:
Co roku do ziemi i wód gruntowych wymywało się około 400 ton trucizn, takich jak: bar, bor, kadm, stront i arsen. Skażony został Główny Zbiornik Wód Podziemnych "Gliwice". Dziś już nikt z tej wody nie korzysta. - Może za 50 lat uda się ją oczyścić, ale i to nie jest pewne. Zresztą wody nadal są zatruwane - mówi Józef Korpak, starosta tarnogórski.

Acha, cała operacja utylizacji ma kosztować 100 mln. złotych. Budżet państwa wypina tyłek. Niby kwota duża, ale przypomnijcie sobie, że na budowę Świątyni Opatrzności Bożej sejm chciał dać 30 baniek, a drugie tyle marszałek województwa mazowieckiego. Że już o kosztach budowy stadionów na EURO nie wspomnę. Pieniądze są w Polsce na igrzyska i jasełka, na życie ludzkie już nie.
Niewiele lepiej wygląda sytuacja w tej miejscowości:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiślinka
Cytat:
W ramach ekspertyzy "Ocena ryzyka zdrowotnego mieszkańców Wiślinki związanego z oddziaływaniem hałdy fosfogipsu", wykonanej na zlecenie samorządu województwa pomorskiego przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu w ramach umowy nr 322/UM/DZ/2005, dokonano analizy zagrożeń stwarzanych przez składowisko fosfogipsu pochodzącego z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych dla populacji ludzkiej zamieszkującej na terenie sąsiadującej ze składowiskiem wsi Wiślinka. W oparciu o dane dostarczone przez zleceniodawcę ustalono listę potencjalnie szkodliwych dla zdrowia ludzi substancji występujących na składowisku fosfogipsu. Obejmuje ona: arsen, bor, cynk, chrom, kobalt, miedź, molibden, ołów, azotyny, fluorki, kadm, rtęć, mangan, żelazo i rad.
_________________
Kopsnij dolca
 
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by Forum Komputerowe